تبلیغات
ریاضیات پویا - اصل ، تعریف و قضییه
ریاضیات پویا

ریاضیات در اینترنت

آرشیو موضوعی

آرشیو

دوستان من

آمار وبلاگ

اصل ، تعریف و قضییه

اصل در هندسه ، به حکمی گفته می شود که بدون اثبات پذیرفته شود .در واقع درستی آن با تجربه ی سده های متوالی تایید می شود . حکم هایی که به یاری اصل ها ثابت می شوند ، قضیه نام گرفته اند . اثبات ، عبارت از استدلالی است که به یاری آن و به یاری اصل ها ، می توان قضیه را ثابت کرد . قضیه ، ترجمه ای است از واژه ی یونانی "ته ئورم" که به معنای "اندیشیدن" است .

اصل ها و قضیه ها را برای نخستین بار ، دانشمندان یونانی وارد دانش کردند . ارشمیدس (سده ی سوم پیش از میلاد ) در" مقدمات " خود در سیزده کتاب ، اصل ها و قضیه های هندسی را منظم کرده است .

اقلیدس سه سده پیش از میلاد و به دعوت بتلمیوس اول ، در اسکندریه هندسه درس می داد . بنابر آگاهی پروکلس ، مورخ ریاضیات ، شاه (بتلمیوس اول ) از اقلیدس می خواهد تا راهی ساده تر و نزدیکتر برای یاد گرفتن هندسه ارائه دهد . اقلیدس پاسخ می دهد : " در هندسه ، شاهراه وجود ندارد . " (اشاره به شاهراهی است که بتلمیوس را به قصر خود می رسانید ). همچنین نقل می کنند ، وقتی یکی از شاگردان از اقلیدس می پرسد : از یاد گرفتن هندسه چه سودی به او می رسد ؟ اقلیدس به برده ی خود اشاره می کند و می گوید : " چیزی به این مرد بدهید ، او انتظار دارد از هندسه چیزی عایدش شود . "

برخی از اصل ها را ، اقلیدس "پوستولا " (خواست ) نامیده است . برای نمونه ، نخستین پوستولا در " مقدمات " اقلیدس ، به این ترتیب تنظیم شده است : " دو نقطه را می توان به وسیله ی خط راست به هم وصل کرد . " به ظاهر پوستولا های اقلیدس ، ویژه ی هندسه است . او اصل هایی را که عمومی ترند و در دانش های دیگر به کار می روند " آکسیوم " نامید . امروز همه ی اصل ها (آکسیوم ها و پوستولا ها ) را "آکسیوم " می نامند که در زبان فارسی ، به" اصل موضوع" معروف اند .

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : محمود مقصودی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • به نظر شما در میان علوم پایه ، کدام گزینه بیشترین نقش را در زندگی انسان داراست؟