تبلیغات
ریاضیات پویا - معرفی کتاب No:01
ریاضیات پویا

ریاضیات در اینترنت

آرشیو موضوعی

آرشیو

دوستان من

آمار وبلاگ

معرفی کتاب No:01

معرفی کتاب «از ریاضی چه میدانیم؟»
درباره کتاب


در این شرح مهیج و شورانگیز، ریاضیدان اموزنده معروف، پروفسور سویر (استاد بازنشسته دانشگاه تورونتو)، ریاضیات را رده بندی و مطالعه همه الگوهای ریاضی تعریف می کند. این تعریفی است کلی و دامنه دار، ولی ظاهرا تعریفی است که برای گستره عظیم و ژرف این مبحث مناسب است. زیرا چنین به نظر می رسد که ریاضیات دارای چند مرز است، یا در کاربرد برای مسائل علمی، و یا در سیر تحولی که اندیشه را به درون قلمرو های تجرید محض می کشاند.
پروفسور سویر در حالی که مطالب کتابش را برای مردم عادی که دریافتشان از مسائل ریاضی ممکن است تا حدی نامطمئن باشد تنظیم می کند، طرحی روشن و آسان فهم برای گرایش ریاضی دانان پیش پا گذارد. در پنج فصل اول که به قلمی شیوا نگاشته شده به زیبایی، قدرت و رازورزی ریاضیات؛ نقش ریاضیات در کمک به موضوع های سود گرایانه؛ اشاره دارد، و مفاهیم الگو و وحدت را به عنوان ابزار و هدف تفکر ریاضی می نمایاند.
مؤلف، پس از بسط این کار زیر بنای مجرد، پرداختن به مباحث پیشرفته تر را ادامه می دهد: هندسه نااقلیدسی، ماتریس ها، هندسه تصویری، دترمینان ها، تبدیلات، و نظریه گروه ها را به تصویر می کشد. در این جا بر ریاضیات سودگرایانه علمی زیاد تکیه نمی کند، بلکه بر آن شاخه هایی تأکید دارد که ذاتا مهیج هستند - ریاضیاتی که غرابت، تازگی، و به ظاهر ناممکن بودن را به همراه دارد - مثلا حسابی که در آن عددی بزرگ تر از 4 وجود ندارد. ریاضیدانان با احاطه کامل مؤلف بر رشته وسیعی از مباحث مهم ریاضی معترفند، و توانایی وی را در روشن کردن مطالب پیچیده آن پذیرفته اند. مردم عادی، به ویژه آنان که از کمترین پایه ریاضی برخوردارند، آسان فهم بودن بخش اعظم مطالب کتاب را ستوده اند؛ مطالبی که نه تنها تصویری از ریاضیات به مثابه ابزاری بی همتا برای کند و کاو ماهیت جهان است، بلکه نگاهی است پرده بردار از موجود اسرارآمیزی که «اندیشه ریاضی» نام دارد. پروفسور سویر در این چاپ جدید «دوور» مطالب به روز درآمده در باب نظریه گروه ها را، که برای نخستین بار به نظر خوانندگان می رسد، با آن افزوده است.

فهرست مطالب

معرفی نویسنده
فصل اول: در بیان زیبایی و توانایی ریاضیات
فصل دوم: خصوصیات یک ریاضیدان چه ها هستند؟
فصل سوم: الگو در ریاضیات مقدماتی
فصل چهارم: تعمیم در ریاضیات مقدماتی
فصل پنجم: در باب وحدت
فصل ششم: هندسه هایی غیر از هندسه اقلیدس
فصل هفتم: جبر بدون حساب
فصل هشتم: جبر ماتریس ها
فصل نهم: دترمینان ها
فصل دهم: هندسه تصویری
فصل یازدهم: درباره غیر ممکن های آشکار
فصل دوازدهم: در باب تبدیلات
فصل سیزدهم: حساب های متناهی و هندسه ها
فصل چهاردهم: درباره گروه ها

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : محمود مقصودی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • به نظر شما در میان علوم پایه ، کدام گزینه بیشترین نقش را در زندگی انسان داراست؟